Професията на архитекта е престижна, но и много отговорна. Специалистите с това нелеко призвание често са неразбрани от широката общественост, защото мислят различно и виждат заобикалящата ги среда по различен начин. Въпреки това създават реалност, която може да отговори на почти всички високи очаквания. За нас от ААБ беше важно да изследваме именно тяхната мотивация, която е предпоставка за добре свършената работа.
"С това ние заявяваме своята позиция и ангажимент към архитектите в България.", заяви арх. Анета Маркова, председател на УС на ААБ. Тя добави, че мисията на ААБ е да популяризира приноса и ролята на архитектите, урбанистите и дизайнерите в създаването на естетична и устойчива среда. Като професионалисти, които създават средата, те трябва заедно да защитят ценностите и истинската мисия на професията.
Асоциация на архитектите в България осъществява дейност в обществена полза и е насочена към създаване на мрежа за споделяне и разпространение на добри практики в областта на архитектурата и устройственото планиране, като по този начин се стреми да повиши професионалната квалификация на своите членове и допринесе за създаването на по-хармонична и устойчива среда.
Проучването "Нагласите и мотивацията на архитектите за професионална реализация" е на база 773 запитани архитекти в София и страната.
Kато цяло гилдията на архитектите се подмладява – тенденция, която се наблюдава и в Европа. Средната възраст на практикуващите професията у нас е под 30 години (50.6% са с опит по-малко от 5 години, а ¼ са между 30 и 35 години). 56.3% са жени, за сметка на мъжете, които са 43,7%. За сравнение в Европа това е по-скоро мъжка професия и съотношението е 63% мъже и 28% жени според изследването на Eвропейския съвет на архитектите
https://www.ace-cae.eu/
Повече от половината архитекти у нас смятат, че секторът е силно конкурентен, а сред мотивиращите им фактори са: интересните проекти, екипната работа, креативността и възможността за развитие. Висок процент сред предпочитаните проекти се концентрира около проектирането на жилищни сгради - 78.6% Интересен също е фактът, че интериорните проекти изпреварват в предпочитанията образователните и културни сгради. Желанието за работа по интериорни проекти в София е много по-изразено от това в страната с близо 17.8% процента разлика. Опазване на културното наследство и образованието са области, които привличат повече интереса на архитектите в страната, отколкото на тези в София.
Модерното работно място е важен фактор за тяхната реализация, в това число да е в крак с новите технологии, кариерното развитие, гъвкавостта и работната атмосфера.
Следващият проект, който ААБ ще осъществи, е издаването на книгата на Джейн Джейкъбс „Смъртта и животът на големите американски градове“, която променя светогледа за градоустройството. Повече за личността на авторката, можете да прочетете
тук